Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 12.03.2010 19:09:44 

Vzdušné lázně Janov‚ o.s.

Obec
Obec Janov přináleží  okresu Děčín v Ústeckém kraji. Rozkládá se na katastrálním území Janov u Hřenska. Od obce Hřensko je vzdálena cca 4km, zrovna tak od obce Růžová a od obce Arnoltice. Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, v těsné blízkosti hranice Národního parku České Švýcarsko.
Obec je samosprávným územním celkem. Zastupitelstvo obce má sedm členů. Obec má prapor i znak, kde v červenožlutém svisle děleném poli jsou dvě sekery a pod nimi dvě černé zkřížené ostrve.
V obci se nachází mateřská škola, dům s pečovatelskou službou, knihovna, informační centrum, obchod s potravinami, několik restaurací a penzionů. Pro sportovní vyžití je zde devíti jamkový golfový areál,  hřiště na nohejbal/volejbal, v pentionu PASTIS je možné využít pétangue, saunu nebo paintball. Ve hře pétangue je každoročně první sobotu v září pořádán turnaj. Obcí procházejí značené turistické cesty. V budově obecního úřadu je posilovna, malá tělocvična je v budově DPS. 
V oblasti kultury jsou pořádány občasné hudební večery, v dubnu jazzový festival Janovský ježek a v září coutryový festival Janovská bedna od whisky, a to v hotelu U Zeleného stromu. Taneční a hudební zábavy jsou pořádány i v sále obecního úřadu, společenském sále domu s pečovatelskou službou a v penzionu Bumbálka.  
V obci je několik památkově chráněných budov, a to domy s podstávkou, roubené domy, kaplička a větrný mlýn. Z drobných architektonických památek stojí za zmínku zničená boží muka na cestě na Růžovou, poničený památník padlým  I. světové války na místním hřbitově, kamenný smírčí kříž, boží muka vedle hotelu U Zeleného stromu, kamenná lavice v části zvané Hájenky a zdevastovaná skalní kaplička při silnici na Hřensko.
V obci jsou dva rybníky, které však nejsou vhodné ke koupání, několik malých nebeských ok a několik studánek. Zásobování vodou je z veřejného vodovodu.
Dopravní spojení je pravidelnou autobusovou linkou do Děčína, přes léto jezdí speciální autobusová liknka, kterou se lze dostat např. do Hřenska.
 
 
TOPlist